Yaşam

‘Almanya ChatGPT’yi yasaklayabilir’

Yapay zeka odaklı teknoloji şirketi OpenAI tarafından geliştirilen sohbet botu ChatGPT için bilgi güvenliği ihlalleri artıyor.

Almanya Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber, Handelsblatt gazetesine verdiği demeçte, Berlin’in daha önce İtalya’dakine benzer şekilde “gizlilik endişeleri” nedeniyle ChatGPT’ye erişimi “prensipte engelleyebileceğini” söyledi.

Kelber, “Prensipte benzer bir prosedür Almanya’da mümkündür”dedi.

Sözcü, şu anda Almanya’da ChatGPT’yi yasaklama planlarının olmadığını ve söz konusu kararın ülkenin tek tek eyaletlerinin yetki alanına gireceğini de sözlerine ekledi.

Ancak Kelber, şu anda İtalyan makamlarından Alman kurumlarına iletmek için ‘daha fazla bilgi talep ettiklerini’ belirtti.

Reuters’in haberine göre Fransız ve İrlandalı kurumlar da konu hakkında İtalya ile şimdiden temas halinde.

Daha önce, İtalya Ulusal Kişisel Verileri Koruma Kurumu, uygulama tarafından kullanıcı bilgilerinin sızdırıldığından şüphelenilen bir soruşturma nedeniyle ChatGPT’ye erişimi geçici olarak engellemeye karar vermişti.

Roma ayrıca ChatGPT’yi kullanıcılara bilgi topladığını ve sakladığını bildirmediği ve kullanıcı yaşını doğrulamak için rastgele bir filtre kurmadığı için eleştirdi.

haberpalu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu