Haber

Gazze’ye ilk akaryakıt sevkiyatı: BM yardım TIR’larında kullanılacak

İsrail-Filistin çatışmasının başladığı 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye akaryakıt taşıyan ilk tırlar bugün bölgeye geçti.

Reuters’in haberine göre, İsrail’in Birleşmiş Milletler (BM) yardım dağıtım tırlarının Gazze’ye geçmesine izin vermesi üzerine bölgeye akaryakıt sevk edildi. Ajansa konuşan bir kaynak, yakıtın hastanelerde kullanılamayacağını ifade etti.

‘İHTİYACIMIZIN SADECE YÜZDE 9’U’

BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Direktörü Tom White, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hastanelerde su ve yakıt yok. Bu, bizim yaptıklarımızın sadece yüzde 9’u. Hayat kurtaran eylemlerimize her gün ihtiyacımız var.”

ORDU SÖZCÜSÜNDEN AÇIKLAMA

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’deki saldırısının ardından Gazze’ye ‘topyekün abluka’ uygulayan İsrail, bu dönemde bölgeye insani yardım geçişine izin verdi ancak akaryakıt sevkiyatına izin vermedi. Hamas tarafından kullanılabilir. BM bir açıklama yaparak akaryakıt stoklarının tamamen tükendiğini ve yakın gelecekte insani yardım operasyonlarını durdurmak zorunda kalacaklarını belirtti.

İsrail Ordusu Sözcüsü Richard Hecht, bugün ABD CNN kanalına yaptığı açıklamada, “Akaryakıtın bugün Gazze Şeridi’ndeki BM tesislerine gireceğini biliyorum.”

‘YAKIT GÖNDERİMİ SON DERECE KRİTİK’

Öte yandan El Cezire televizyonuna konuşan UNICEF İcra Direktörü Catherine Russell, Gazze Şeridi’ne akaryakıt gönderilmesinin ‘son derece kritik’ olduğunu söyledi.

Catherine Russell, “Khan Yunus’taki hastaneyi ziyaret ettim. Kuvözler çalışıyordu, ancak elbette doktorlar elektrik bittiğinde veya jeneratörleri çalıştıracak yakıtları olmadığında ne olacağını düşünmeyi planlıyorlar” dedi. “Bu açıkçası çok büyük bir endişe; bence cevap sadece bunlar değil, aynı zamanda su arıtma.” “Merkez gibi şeyleri işletmek için daha fazla yakıt almamız gerekiyor” dedi.

Russell, “Bizim ve diğer insani yardım kuruluşlarının etrafta dolaşıp insanlara hizmet sunabilmesi için yakıta da ihtiyacımız var” dedi. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu