Haber

James Webb Uzay Teleskobu Tarafından Yakalanan Yıldız Doğum Anı

James Webb Uzay Teleskobu’ndan alınan inanılmaz bir görüntü, yıldızların nasıl oluştuğuna dair yeni ipuçları sağlamaya devam ediyor. Bu çarpıcı görüntü, Dünya’dan yaklaşık 1.300 ışıkyılı uzaklıkta bulunan ana yıldız HH 212’yi gösteriyor.

Bir yıldızın doğum anı kaydedildi!

HH 212, ilk olarak 1993 yılında Orion Kuşağı yakınında keşfedildi ve gökbilimciler, tomurcuklanan yıldızın yavaş yavaş nasıl oluştuğunu ortaya çıkarmak için son otuz yılı fotoğraf çekerek geçirdiler.

Ancak Avrupa Uzay Ajansı’nın kıdemli danışmanlarından Mark McCaughrean’a göre bu yakalama, bilim adamlarının daha önce yer teleskoplarıyla mümkün olmayan ilk yıldızın yüksek renkli görüntüsünü “ilk kez” görmeleri için ileri bir adımı temsil ediyor.

Yeni görüntü, yıldızın doğumu sırasında çekilen ilk yıldızın her iki kutbundan gelen pembe gaz emisyonlarının simetrik bulutlarıyla birlikte yıldız oluşumunun karmaşık ayrıntılarını ortaya çıkarıyor. McCaughrean, jetler veya dışarı akışlar olarak adlandırılan bu neon patlamalarının yıldız doğumunun bir yan ürünü olduğunu ve canlı renk tonlarının moleküler hidrojenin varlığına işaret ettiğini iddia ediyor.

Mark, “Merkezdeki kabarcıklı gaz topu sıkıştırıldıkça dönüyor. Ancak çok hızlı dönerse parçalanacak. Yani açısal momentumdan kurtulmak için bir şeyler olması gerekiyor. Bunların jetler ve dışarı akışlar olduğunu düşünüyoruz.” McCaughrean BBC’ye verdiği röportajda şunları söyledi. söz konusu.

İki yıl önce Noel’de fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu, “Lagrange Noktası 2” olarak adlandırılan yerde bir milyon milden fazla uzaklıkta bulunuyor ve her iki yıldızın oluşumu hakkında ipuçları sağlayan derin uzaydan görüntüler yakalayabiliyor.

hacilar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu