Yaşam

NASA’dan Koca Amatör: 46 Yıldır Uzayda Dolaşan Efsanevi Voyager 2 Aracı ‘Kazara’ Kayboldu!

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, çok ilginç bir olayla yeniden gündeme geldi. Dev kuruluş, bundan tam 46 yıl önce yanlış bir komut nedeniyle uzaya fırlatılan Voyager 2 uzay aracıyla bağlantısını kaybetti. Detaylar haberde.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği birbirinden değerli projelerle gündeme gelen NASA, geçtiğimiz saatlerde gerçekleşen çok farklı bir etkinlikle karşımızda.

Ünlü uzay ajansı, uzun yıllardır değerli araştırmalar yapan Voyager 2 aracıyla bağlantısını kaybetti.

46 yıldır neredeyse sorunsuz çalışan efsane aracın, amirler tarafından verilen yanlış bir komut nedeniyle uzayın derinliklerinde yapayalnız kaldığı bildirildi.

Açıklamalara göre, yaklaşık bir hafta önce Voyager’dan sorumlu çalışanlar araca doğru yola çık emrini verdi. Sonuç olarak Voyager 2, iletişim antenini yüzde 2 oranında saptırdı ve dünya ile iletişimini kesti.

Pazartesi gününden bu yana Voyager 2’den haber almaya çalışan NASA, 19 milyar kilometre uzaktaki devasa iletişim çanak antenli aracını Avustralya’da aradıklarını belirtti.

Önümüzdeki günlerde efsane uzay aracını sinyal bombardımanına tutacak olan ajans, Voyager 2’yi ekim ayına kadar bulmayı hedefliyor.

NASA, Avustralya’nın Canberra kentinde bulunan dev antenleriyle Voyager 2 için ilk etapta çok sayıda komut göndererek uzay aracından sinyal almaya çalışacak. İşler planlandığı gibi gitmezse NASA, uzay aracı sıfırlama işlemi için Ekim ayına kadar beklemek zorunda kalacak.

1977 yılında fırlatılan, son 5 yıldır yıldızlararası uzayda seyahat eden ve birçok araştırma ve keşif görevi yapan Voyager 2, şu anda insanlığın en uzak uzay aracı konumunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu