Yaşam

Türk Telekom, yeni eğitim-öğretim yılında az gören çocuklara TahtApp uygulamasıyla destek verecek.

Türk Telekom’un kurumsal sosyal sorumluluk projesi Günışığı kapsamında az gören çocukların sınıf içi eğitimine yönelik geliştirilen TahtApp uygulaması, yeni eğitim-öğretim yılında az gören çocuklara ışık tutuyor. Bilgiye erişimde fırsat eşitliği için teknolojinin ve dijitalleşmenin sunduğu fırsatları seferber eden Türk Telekom’un TahtApp uygulaması, Günışığı çocuklarının ders sırasında tahta içeriğini tablet ekranında görmesine olanak sağlıyor.

Teknolojinin sağlığa ve faydaya dönüştüğü sosyal sorumluluk projelerine insan odaklı yaklaşımıyla devam eden Türk Telekom, erken müdahale eğitimleriyle görme yetisini kullanmayı öğrenen az gören çocukların kapsayıcı eğitimlerine devam etmelerini destekliyor. Türk Telekom’un Manifesto Yaşam Derneği (EyDer) ile birlikte hayata geçirdiği Günışığı projesi kapsamında az gören çocukların eğitim hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen TahtApp uygulaması, az gören çocukların hem dersi dinlemelerine hem de ders dinlemelerine olanak tanıyacak. 2023-2024 eğitim-öğretim yılında panoyu tabletlerinden eş zamanlı takip edebilecekler. sağlayacaktır.

 

‘TahtApp uygulamasıyla az gören öğrencilerimizin derslerini takip etmelerini kolaylaştırıyoruz.’

Türk Telekom Kurumsal İletişim Direktörü Arif Sancaktaroğlu, Uygulamayı şöyle anlattı: “Türk Telekom olarak ‘Türkiye için Değer’ anlayışı ve sosyal sorumluluk yaklaşımımızla ürettiğimiz projelerin temelinde bilgiye erişimde fırsat eşitliği unsuru yer alıyor. Bu unsurla hayata geçirdik; Günışığı Projemiz aracılığıyla az gören çocuklara verdiğimiz erken müdahale eğitimleri onların sosyal hayata eşit şartlarda katılımlarını kolaylaştırdı ve akranlarıyla bire bir okullarda eğitimlerine devam etmelerine katkı sağladı. “Az gören çocukların eğitimine odaklandığımız Günışığı Projesi kapsamında geliştirdiğimiz TahtApp uygulamasıyla öğrencilerin ders takibini kolaylaştırarak derslerden en iyi şekilde yararlanmalarına destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. sınıfta ve teknolojiyi faydaya dönüştüren çözümler sunmak.”

 

Günışığı Projesi 81 ilde 1000 çocuğun eğitimine destek oldu

TahtApp uygulaması; Okuma ve ışık algısında farklılıklar bulunan Günışığı, çocukların sınıfta dersleri takip etmesini kolaylaştırarak derslerden eşit şekilde faydalanmalarını sağlar. Türk Telekom, 2014 yılında başlayan Günışığı Projesi ile az gören çocukların ‘erken müdahale eğitimi’ almasına destek oluyor ve sosyal hayata eşit şartlarda katılımlarını kolaylaştırıyor. Günışığı Projesi sayesinde 81 ilde 1000 az gören çocuk, engeli olmayan arkadaşlarıyla birebir okullarda eğitim alma şansına sahip oldu. Projenin 2018 yılında hayata geçirilen “Günışığı Okulumda” ayağı ile Günışığı çocuklarının eğitim gördüğü okullardaki eğitimcilere az görme eğitimi konusunda bilgi verildi ve 2018 yılından bu yana 5000 eğitimciye farkındalık semineri verildi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

camashaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu